Tam gdzie dzień noc spotyka czyli rzecz o Sapmi
czwartek, 26 lipca 2007
Fotki

Czekając na konfirmację
19:47, biala_sowa1 , Fotki
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 lipca 2007
Opowieści o uldach II

*

Pewnego razu nad brzegiem Morsjö dwaj młodzieńcy pilnowali stada reniferów. I przyszły do nich dwie kobiety z czarnymi warkoczami w ubraniach ze skóry reniferowej. Oświadczyły, że chcą u nich przenocować i paść stado. Jeden z młodzieńców zgodził sie na to, drugi jednak odmówił prośbie tych kobiet. Wobec tego kobiety poszły dalej i przeklęły niegościnnego młodzieńca; toteż wkrótce potem umarł; drugi natomiast stał się bogaty i miał coraz więcej reniferów.

*

Pewien młody Lapończyk spotkał raz w górach dziewczynę uldów. Była ona tak piękna, że rzucił ponad nią nożem. W ten sposób stała sie człowiekiem i pobrali się. Początkowo nie rozumieli się wzajem, ale z czasem nauczył ją mówić. Chciał ją również ochrzcić, ale córka uldy nie chciała nawet o tym słyszeć. Oznajmiła mu, że ma otrzymać duży spadek i poprosiła go na pewne miejsce, gdzie miał ten spadek zobaczyć. Tutaj musiał położyć głowę na jej kolanach, spać i nie patrzeć. Nagle usłyszał ryk i tupot olbrzymiego stada reniferów i teraz wolno mu było wstać. Stado, które zobaczył, było tak wielkie, że go wcale nie mógł ogarnąć wzrokiem; tyle przyniosła mu w wianie córka uldy.

Ale miała taką naturę, że zawsze musiał robić to, czego chciała.

19:42, biala_sowa1 , baśnie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 lipca 2007
Opowieści o uldach

Miejscem zamieszkania uld są najczęściej jeziora lub góry nazywane saiva. Są to dziwne jeziora czasami można łowić w nich ryby, czasami nie. Aby uldy

pozwoliły łowić w swoim jeziorze ryby trzeba wrzucić do jeziora monetę, nie robić najmniejszego hałasu i tylko cicho gwizdać.


*

Pewien młody Lapończyk poprowadził kiedyś swe stado w pobliże góry Bratberg, która jest górą saiva. Kiedy stado odpoczywało w nocy, usłyszał dochodzące z góry różne dźwięki, które brzmiały niby tupot kopyt reniferowych i beczenie cieląt. Lapończyk myślał, że to uciekło jego stado, wziął psy i pobiegł z nimi na górę w kierunku, z którego dochodził do uszu jego podejrzany szum. Ale stado zdawało się uciekać coraz dalej i nie mógł go dopędzić. Zaczął więc szukać na ziemi śladów reniferów. Nie mógł wszakże nic znaleźć. Wobec tego zawrócił i znalazł swoje stado spokojnie wypoczywające na tym samym miejscu, na którym je pozostawił. Zaalarmowało go więc stado uldów, które w ten sposób nie jednego pasterza wprowadziło w błąd i sprowadziło na niego nieszczęście.

Skoro jednak Lapończyk naprawdę zobaczył stado uldów, musi natychmiast rzucić ponad nim kawałkiem stali, na przykład nożem, lub też miedzianym kołem; wtedy stado zmieni się w prawdziwe reny, które można sobie zabrać.

18:44, biala_sowa1 , baśnie
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 lipca 2007
Stare fotki II

14:58, biala_sowa1 , Fotki
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 lipca 2007
Nowe muzyczne linki

Kai Somby i Intrigue

Intrigue zespół pochodzący z Karasjok w północnej Norwegii. Muzyka jaka tworzą to niezwykłe połączenie rockowej muzyki z tradycyjnym lapońskim joikiem.

intrigue

Zespół tworzą:

Kai Somby (vocal) Tore Skoglund (guitara) Geir Karikoski (guitara) Frank Rasmus (bass) Øyvind Karlsen (perkusja)

Intrigue/ My Space

Kai Somby/ My Space

Intrigue oficjalnaRilka


Członkowie zespołu pochodza zarówno z Norwegii jak i z Finlandii. Muzyka jaką tworzą jest połączeniem folku i melodyjnego metalu. Zespół powstał w 2001 roku.

Zespół tworzą:

Maya - vocals
Olav - guitar
Knut - guitar
Jari - keyboards
Valtteri - bass
Hatsa - drums

Rilka oficjalna

Rilka/My Space


21:12, biala_sowa1 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lipca 2007
Wierzenia cz.II

ŚWIAT PO DRUGIEJ STRONIE


Zmarli “jabmek” żyli w Jabmi – aimo “świecie zmarłych”, czy też Mubbe – aimo “drugim świecie”.

Lapoński raj to Saivo. Mieszkali tam zmarli saivo – olmak. Żyli w warunkach podobnych do ziemskich, tylko byli szczęśliwsi. Tak jak na ziemi mieli reny, chaty i zwierzynę. Saivo – ludzie przebywają w górach i jeziorach, gdzie znajdują się właśnie ich osiedla. Takie góry czy jeziora Lapończycy uznawali za święte. Uważano, że jeziora w których zamieszkiwali miały zwykle podwójne dno.


Postać diabła Perkel (z fin) czy Bærgalak pojawiła wraz z rozpowszechnieniem się chrześcijaństwa.


23:12, biala_sowa1 , Kto to...
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13