Tam gdzie dzień noc spotyka czyli rzecz o Sapmi
środa, 15 kwietnia 2009
Ulla Pirttijärvi


22:49, biala_sowa1 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 kwietnia 2008
Opowieści z tundry

Aftenposten zamieścił na swojej stronie zdjęcia ze ślubu młodej saamskie pary Mathis A Buljo i Sara Kristine Turi.


sami

AFTENPOSTEN

07:21, biala_sowa1 , Fotki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 kwietnia 2008
Debiutanckie Aigi

Ukazał się debiutancki album Aigi "Hilat" Album zamawiać można pisząc na adres aigitheband@mac.com

Próbki do posłuchania na profilu my space


10:22, biala_sowa1 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
Nowe Adjagas

Adjagas pracują nad nowym albumem. Niestety nic poza tym, że pracują nie wiadomo. Pozostaje cierpliwie czekać na efekty pracy : )10:18, biala_sowa1 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 sierpnia 2007
wierzenia c.d

Chrześcijanie dołożyli starań aby wykorzenić tradycyjne wierzenia. Spalono wiele ceremonialnych “Bębnów – trolli”uważanych przez misjonarzy za narzędzie szatana. Najbardziej skuteczny w tej praktyce był król Chrystian IV. Przybył do Finnmarku na początku XVII w. i w 1609 r. Ustanowił karę śmierci dla Lapończyków, którzy nie zechcą sie wyprzeć starych bogów. Nakazał również zbudować pierwszy chrześcijański kościół w Varanger.

Jednak prowadząc koczowniczy tryb życia Saamowie mogli uczęszczać do kościoła jedynie w czasie wielkich świąt. Tak pozostało do dziś.

Saamowie rozróżniają osiem pór roku, związanych oczywiście z cyklem hodowli renów, a każda z nich wymaga szczególnych obchodów.

Żródło: Podróże Marzeń: Norwegia. Biblioteka Gazety Wyborczej

22:35, biala_sowa1 , Kto to...
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 sierpnia 2007
Finnmark

Finnmark okręg Norwegii zamieszkany przez największą część (ok. 45 tys. z ogólnej liczby ok 70 tys) ludności lapońskiej wśród pozostałych państw gdzie ludność ta zamieszkuje.

Ślady ich obecności sięgają ponad 8 tys. lat wstecz.


Norwescy Saamowie dzielą się zasadniczo na trzy grupy. Najbardziej rozprzestrzenieni są Saamowie Górscy – można ich spotkać od Varanger do Femunden. Ich podstawowym zajęciem jest hodowla renów. Saamowie Rzeczni, skupiający sie nad wodami w głębi okręgu Finnmark, w znacznej mierze zdążyli przejść na uprawę ziemi i hodowlę zwierząt, ale w ich życiu pewną rolę odgrywają nadal myślistwo, rybołówstwo i zbieranie jagód. Saamowie Nadmorscy zajmują się przede wszystkim rybołówstwem i rolnictwem, a ich życie niewiele różni się od życia innych mieszkańców norweskiej północy.


Od najdawniejszych czasów wielkie znaczenie dla Saamów miało morze, jako bogate źródło ryb i fok, z których otrzymywano cenny tłuszcz i futra. Duża wartość osiągały też kły morsów. Rzemieślnicy wytwarzali z nich najróżniejsze narzędzia i użyteczne przedmioty, jak igły, guziki, łyżki, kubki, instrumenty muzyczne.


Ziemia Saamów zwyczajowo nazywana Laponią (przez nich samych zwana Sapmi) jest pełna jezior, rzek i strumieni, majestatycznych gór i ciągnących się po horyzont pagórków, miejscami sięgających aż do wybrzeża Atlantyku. Oprócz rybołówstwa w ich życiu istotną rolę odgrywało również myślistwo. Polowano na wiewiórki, kuny, lisy, niedźwiedzie. Jednak największe znaczenie ma tu renifer. Około 10 % powierzchni lądowej Norwegii ( głównie Finnmarku) jest wykorzystywane jako pastwiska dla renów. Ok. 40% ludności lapońskiej utrzymuje się z hodowli tych zwierząt.

Dziś nie wielu mieszkańców północy prowadzi prawdziwie koczowniczy tryb życia, ale większość, pomimo że ma stały adres, w rzeczywistości latem wędruje wraz ze stadami wyżej położone regiony. Pod koniec lata i jesienią renifery schodzą do lasów u podnóża gór, gdzie znajdują obfitość porostów. Pozostają tu na wolności przez całą zimę, po czym wiosną znowu pędzone są w góry, wędrując ku bujnym zielonym pastwiskom.

Źródło: Podróże Marzeń: Norwegia, Biblioteka Gazety Wyborczej

00:00, biala_sowa1 , Kto to...
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13