Tam gdzie dzień noc spotyka czyli rzecz o Sapmi
sobota, 10 marca 2007
Filmiki


Wszystkie zamieszczone tu filmiki i pochodzą ze strony you tube. Kiitos

14:00, biala_sowa1 , Kto to...
Link Dodaj komentarz »
Szamański bęben

SZTUKA BĘBNÓW MAGICZNYCH

na podstawie Ørnulv Vorren, Ernest Manker „Lapończycy. Zarys historii kultury.”

Najstarsze bębny magiczne, jakie się zachowały, pochodzą w przybliżeniu z około roku 1000 n.e. Niewątpliwie bębny były czymś prastarym, jako że należały do najbardziej elementarnej arktycznej i subarktycznej formy religii (a raczej praktyki ;) ) – szamanizmu.

Szybko również odkryto, że skóra bębnów nadaje się do rysowania na niej.

Cała ta twórczość obracała się wokół zwierzyny na którą polowano. Widnieje tam łoś, ren, niedźwiedź, bóbr, lis, gronostaj, wiewiórka, leśne ptactwo, ryby, a nawet wilki i rosomaki, czy konia, krowę i kozę ( to już jednak po przejęciu chrześcijaństwa).

Postacie ludzkie występują w wielu różnych sytuacjach mają łuki i strzały, polują, jeżdżą na nartach, płyną łodzią, pasą stada w górach, stoją przy zagrodach, prowadzą renifery itp. Znajdziemy tu również wizerunki drzew, gór czy jezior, a także słońce księżyc i gwiazdy. Z kultury materialnej zobrazowane są namioty, składy na polach, rusztowania magazynowe, zarody łowieckie, sanie, narty itp.

Przedstawienia dominujące na tych malowidłach pokazane są symbolicznie. Słońce reprezentowane jest na bębnie typu północnego jako pierścień z promieniami albo bez nich. Na bębnach typu południowego słońce ma kształt rombu pośrodku płaszczyzny skóry, a z każdego kąta tej figury geometrycznej biegnie kreska (promień).
Yoikowanie


13:38, biala_sowa1 , muzyka
Link Dodaj komentarz »