Tam gdzie dzień noc spotyka czyli rzecz o Sapmi
Blog > Komentarze do wpisu
Znaczenie reniferów

Życie Lapończyka toczyło się zawsze wokół reniferów. Samowie żywili się ich mięsem, pili reniferowe mleko, z futra sporządzali ubiory i legowiska, a z kości i rogów – wędki i harpuny do łowienia ryb. Również dziś większość Samów uczestniczy w zajęciach związanych z hodowlą tych zwierząt.

Pierwotnie Samowie polowali na dzikie reny, zwykle kopiąc dół-pułapkę. Dopiero w XVI w. zaczęto oswajać całe stada i wraz z nimi wędrować. Pod koniec XIX w. hodowcy reniferów w Finlandii byli już zorganizowani w spółdzielnie (paliskunta) – obecnie na północy kraju działa ich około sześćdziesięciu. Renifery wędrują swobodnie po kraju, ale nie opuszczają terenu danej paliskunta, odgrodzonego od sąsiednich potężnymi płotami, przecinającymi lapońskie pustkowia. Hodowca odpowiada za swoje stado, a własne zwierzęta rozpoznaje po charakterystycznych znakach wycinanych na uszach reniferów.

Rok życia renifera przebiega według wyraźnego schematu. W maju i czerwcu rodzą się młode. Z końcem czerwca stado jest spędzane w jedno miejsce i wtedy znaczy się nowo narodzone cielęta. Latem, o ile akurat nie dręczą ich chmary komarów, renifery pasą się na łąkach i zboczach wzgórz, przybierając na wadze i gromadząc siły potrzebne na zimę. We wrześniu, przed okresem rui, część jeleni (do 120 tyś. sztuk) odprowadza się na rzeź. W listopadzie kiedy leży już śnieg, renifery wyszukują porosty, żeby nie umrzeć z głodu. Zwierzęta pędzi się wtedy na zimowe pastwiska, dbając by stado nie uległo rozproszeniu. Hodowcy nie muszą już jednak, jak kiedyś, wędrować razem z reniferami – skutery śnieżne, telefony komórkowe, a nawet helikoptery pomagają im z daleka utrzymać kontrolę nad stadem.

piątek, 23 czerwca 2006, biala_sowa1

Polecane wpisy

  • ELTV

    Widoki z północy. [experience Lapland]

  • Hymn

  • wierzenia c.d

    Chrześcijanie dołożyli starań abywykorzenić tradycyjne wierzenia. Spalono wiele ceremonialnych“Bębnów – trolli”uważanych przez misjonarzy zana